tel.: +48 606 915 090

Larwoterapia

Medycyna niekonwencjonalna cieszy się coraz większą popularności. Wśród tego typu metod leczenia na szczególną uwagę zasługuje larwoterapia.

Larwoterapia
polega na stosowaniu opatrunku z larw much Lucilla Sericata. Efektem tej metody jest szybkie gojenie się otwartych ran i odleżyn.


Jak przebiega larwoterapia?

Na ranę przykłada się larwy, które są przykrywane szczelnym opatrunkiem. Pozostawia się je na kilka dni. W tym czasie larwy oczyszczają ranę z martwych tkanek. Nie mając aparatu zębowego, rozpuszczają je za pomocą wydzielanych przez siebie enzymów. Larwy usuwają martwe tkanki znacznie precyzyjniej niż może wykonać to chirurg.
Wydzieliny larw zawierają także substancje o charakterze antybakteryjnym i stymulującym gojenie. Zastosowanie larw jest bezpieczne z uwagi na to, że larwy żywią się głównie martwymi tkankami.

Z larwoterapii mogą korzystać często osoby uczulone na antybiotyki. Metoda ta daje bardzo dobre efekty w oczyszczaniu martwicy u chorych ze stopą cukrzycową, z odleżynami i owrzodzeniami podudzi. Znane jest również stosowanie larw w przypadku różnego rodzaju ran urazowych i zakażeń układu kostnego.